2 στα 2 οι έφηβοι του Κόροιβου Αμαλιάδας στην τελική φάση του πρωταθλήματος Εφήβων ΕΣΚΑΗ

Τη 2η νίκη τους σημείωσαν οι έφηβοι της Ακαδημία Μπάσκετ Κόροιβος Αμαλιάδας στο κλειστό της Ήλιδας στην 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΗ. Στο ματς που τέλειωσε πριν λίγο, το συγκρότημα του Γ. Λεβεντούρη δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της πρωταθλήτριας ομάδας της Β΄ κατηγορίας Εφήβων ΠΑΣ Ναυπακτου με σκορ 84-55.

👉 Από το Α΄ δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 26-10. Το Β΄ δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν την διαφορά στους 10 (36-26). Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Κόροιβου βρήκαν και πάλι λύσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας ταυτόχρονα την αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα η διαφορά να σταθεροποιηθεί περί των 25 πόντων (61-35). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο απελευθερωμένα με αρκετές αλλαγές και τελικά το σκορ να κλείνει στο 84-55.

🏀 Δεύτερη πολύ σημαντική για την ομάδα μας, που συνεχίζει αήττητη από τον Οκτώβριο και καταχειροκροτήθηκε από τους από φίλους της που βρέθηκαν στο κλειστό της Ήλιδας.

👏👏 📌 Πλέον όλα τα φώτα πέφτουν στο ματς – ντέρμπι του επόμενου Σάββατου στην Αμαλιάδα που υποδέχεται τον μεγάλο αντίπαλό της, Προμηθέα Πατρών, στο τελευταίο ματς του Α’ γύρου της τελικής φάσης.

🏆 ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ 🆚 ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 84-55

Τα δεκάλεπτα : 26-10, 36-26, 61-35, 84-55

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣΑ (Λεβεντούρης): Φωτόπουλος 4, Τσίπας 15(2), Τραγουστής Δ. 5(1), Δημακόπουλος, Τραγουστής Ν., Θεοδωρακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος 22(2), Κοντόπουλος 6(2), Καλοπίσης 3(1), Μουζάκης 1, Παπαδόπουλος Θ. 2, Ράλλης 24(5).

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος) : Λαούρδας 14, Γερόπαπας 3, Τριανταφύλλου 2, Στάικος 6(1), Τσάτσος 6, Λαγοδήμος, Ανδριόπουλος, Ζαχαριάς 3(1), Λαδόπουλος 3(1), Φούντας 4, Παππά, Μήτσος 14. Συνεχίζουμε δυναμικά 💪💪