Υπερίων Αμαλιάδας Basketball: Δωδέκατο ροζ φύλλο σε ισάριθμα ματς η αναπτυξιακή μας ομάδα

Ακόμη μια σπουδαία νίκη σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής η αναπτυξιακή μας ομάδα U23 ( Υπερίων Αμαλιάδας Basketball), η οποία χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα έκανε το 12Χ12 και βαδίζει ολοταχώς προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας ΕΣΚΑΗ.

Συγκεκριμένα για την 14η αγωνιστική επιβλήθηκε της συμπολίτισσας ομάδας ΗΛΙΔΑ B.C με το ευρύ 84-38, με τον κόουτς Λεβεντούρη να βλέπει όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν, ενω τέσσερις από αυτούς να είναι “διψήφιοι”. Η ομάδα μας, η οποία αποτελείται αποκλειστικά από έφηβους και παίδες, παίζοντας από την αρχή πολύ καλή άμυνα «έχτισε» από το τρίτο λεπτό του αγώνα διψήφια διαφορά και προηγήθηκε στο Α’ δεκάλεπτο με 30-10, καθαρίζοντας από νωρίς το ματς.

Η συνέχεια ήταν στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να αγγίζει το +23 στο τέλος του Β’ δεκαλέπτου (45-22). Το Γ’ δεκάλεπτο συνεχίστηκε η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας με τη διαφορά να ανοίγει στο +30 (63-33). Το τελευταίο δεκάλεπτο οι “μικροί” δέχθηκαν μόλις 5 πόντους σημειώνοντας 21 για να κλείσει το ματς στο 84-38.

 Επόμενη αγωνιστική με τον Πανωλενειακό στο κλειστό του Καράτουλα την Κυριακή 10/3

 14η Αγωνιστική Ανδρών Β’ κατηγορία ΕΣΚΑΗ ΚΛΕΙΣΤΟ ΗΛΙΔΑΣ Διαιτητές : Χατζηγιάννης, Γκαντολούδης ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΓΕΑ (Κόροιβος U23) Α.Σ.ΗΛΙΔΑ 84-38

Τα δεκάλεπτα : 30-10, 45-22, 63-33, 84-38

ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΓΕΑ΄Under23 (Λεβεντούρης): Δημητρακόπουλος 9(1), Τσίπας, Αλεξανδρόπουλος 21(1), Κοντόπουλος 7(1), Καλοπίσης 3, Φωτόπουλος 14, Κινινής 12(2), Παπαδόπουλος Θωμ. 2, Παπαδόπουλος Θοδ. 2, Ράλλης 14(3).

Α.Σ.ΗΛΙΔΑ (Παπαδόπουλος): Μάλλιαρης, Βισβάρδης 6, Αδαμόπουλος 4, Κουλούρης 4 ,Δαρβίρας 6, Καλοπίσης 7, Παπαγεωργίου 5, Γκογκάκης, Ανδρουτσόπουλος 6.